Den slutliga sammanräkningen pågår fortfarande, men det står helt klart att Sverige igår satte rekord i Fairtrade-fika. Det tidigare rekordet hölls av Tyskland som i september 2011 samlade 450 000 deltagare att fika Fairtrade-märkt under en dag.
Topplistorna över fikatätaste kommun och största fika kommer att meddelas under nästa vecka. Det har varit mycket jämt och slutrapporteringen pågår fortfarande under fredagen.
Helt klart är att årets upplaga av den stora fikautmaningen Fairtrade Challenge har engagerat landet runt. Det har fikats på förskolor, arbetsplatser, butiker, hotell, i skogsgläntor och på bloggar från norr till söder.
- Vilken uppslutning! Jag hoppas självklart att det här resulterar i att ännu fler fått upp ögonen för Fairtrade och väljer Fairtrade-märkt när de handlar framöver, säger Helena Markstedt generalsekreterare Fairtrade Sverige

Så här fint fika serverades på avdelning R18 på Karolinska Universitetssjukhuset.

Malou fikade Fairtrade-märkt i ”Efter tio” på TV4. (Cirka 44 minuter in i programmet)
- Anna Laestadius Larsson skriver om sin familjs test av Fairtrade-märkt cola i Svenska dagbladet.
- P4 Malmöhus rapporterade om alla fikande skåningar